Każdy problem pogarszający widzenie, który zauważymy u siebie, wymaga zbadania przez lekarza okulistę.
Nie wszystkie symptomy muszą wskazywać na zaćmę, ponieważ schorzeń powodujących podobne objawy jest więcej. Jednak to właśnie zaćma jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku!
Przyczyny zaćmy
Rozwój zaćmy (inaczej katarakty) jest naturalną konsekwencją starzenia się organizmu. Soczewka oka z upływem czasu traci swoją przejrzystość i sprawia, że coraz mniej światła przedostaje się do siatkówki.
Zaćma może rozwinąć się także w wyniku urazów oka, stanów zapalnych błony naczyniowej, stosowania niektórych leków sterydowych oraz w następstwie innych chorób – najczęściej cukrzycy.
Zmętnienie soczewki oka powoduje, że widziany obraz staje się niewyraźny, rozmyty, a kolory „wypłowiałe”.
Rozwój zaćmy
Wczesne stadium zaćmy jest zazwyczaj niedostrzegalne dla pacjentów i dopiero lekarz podczas rutynowego badania może zdiagnozować pierwsze objawy katarakty. Proces ten jest zazwyczaj powolny i może trwać wiele lat.
Pacjenci dostrzegają niepokojące objawy wtedy, gdy choroba zaczyna utrudniać im życie. Coraz słabsze widzenie, niewyraźne obrazy i kolory sprawiają, że coraz gorzej radzimy sobie w codziennych czynnościach. Z czasem obraz staje się prawie całkowicie niewidoczny, a my tracimy wzrok.
Nieleczona zaćma prowadzi do ślepoty!
SPRAWDŹ TRASĘ ZAĆMOBUSA