Pierwszy w Polsce: Zaćmobus z Chorzowa

Dziś problemem w leczeniu zaćmy nie jest już dostęp do specjalistycznych placówek medycznych, ale wczesna jej diagnostyka. – Podejmując działania w kierunku profilaktyki w leczeniu chorób oczu, zrodził się pomysł na nasz Zaćmobus – tłumaczy inicjatywę zbudowania pierwszego w Polsce mobilnego gabinetu okulistycznego, dyrektor Weiss Klinik w Chorzowie.


Chorzowski Zaćmobus, to wspólne przedsięwzięcie Grupy Scanmed i należącego do niej szpitala Weiss Klinik, który od 13 lat specjalizuje się w leczeniu oczu. Mobilny gabinet okulistyczny tym samym jest odpowiedzią na potrzeby pacjentów okulistycznych, w szczególności osób starszych, niepełnosprawnych oraz dzieci. Okulistyka jest jedną z bardzo istotnych specjalizacji w Grupie Scanmed. 

– Możemy pochwalić się ośrodkami, gdzie pracują najwyższej klasy specjaliści leczący pacjentów w całym zakresie chorób oczu, począwszy od jaskry, przez retinopatie, aż po korekcje zeza u małych dzieci. Zbudowanie pierwszego w Polsce mobilnego gabinetu okulistycznego jest odpowiedzią na potrzeby pacjentów. Choroby oczu w największym stopniu dotykają osób w wieku podeszłym, które mają dużo mniejsze możliwości przemieszczania się. Uznaliśmy, że zaoferowanie możliwości przeprowadzenia badań pacjentom blisko ich domów, w szczególności w małych miejscowościach oraz siedem dni w tygodniu, będzie dla nich istotną wartością. Dzięki takiemu podejściu, pomożemy wielu pacjentom zdiagnozować choroby na wczesnym etapie, co – w przypadku przynajmniej kilku chorób oczu – ma kluczowe znaczenie dla skuteczności samej terapii – mówi prezes zarządu Scanmed SA Hubert Bojdo.

Uroczystość oddania do użytku Zaćmobusu odbyła się 14 września przed szpitalem Weiss Klinik w Chorzowie, a dokonali tego – przecinając wstęgę – prezydent Chorzowa Andrzej Kotala i dyrektor szpitala Anna Malinowska-Kufieta. Wcześniej pojazd poświęcił proboszcz parafii Matki Nieustającej Pomocy i św. Rozalii w Chorzowie, ks. Paweł Bul.

 Zaćmobus jest naszym autorskim projektem, przy powstawaniu którego istotną rolę odegrali nasi lekarze okuliści. Udało nam się zaprojektować oraz zbudować pojazd spełniający wszelkie rygorystyczne wymogi formalne, przy zachowaniu ergonomiczności oraz przyjaznej estetyki. Wykonawstwo zleciliśmy jednej z lokalnych, śląskich firm. Całkowity budżet od pomysłu do gotowego Zaćmobusa jest porównywalny z ceną wysokiej klasy samochodu osobowego. Uważamy to za bardzo racjonalny poziom, biorąc pod uwagę, że Zaćmobus musi spełniać stosowne standardy w ochronie zdrowia – mówi prezes zarządu Scanmed SA Hubert Bojdo.

Można w nim wykonać podstawowe badania przedniego i tylnego odcinka rdzenia oka oraz dna oka przy użyciu lampy szczelinowej, badania ostrości wzroku oraz astygmatyzmu przy pomocy autorefraktometru, ciśnienia wewnątrzgałkowego – tonometrem, a także docelowo wykonać badanie tomografem OCT. – Każdy problem pogarszający widzenie, który zauważymy u siebie, wymaga zbadania. Nie wszystkie jednak symptomy muszą wskazywać na zaćmę, ponieważ schorzeń powodujących podobne objawy jest znacznie więcej – tłumaczy potrzebę dokładnej diagnostyki dr n. med. Ewa Nita, specjalistka okulistyki ze szpitala Weiss Klinik.

– Ten samochód to szczęście dla mieszkańców Chorzowa, zarówno tych młodszych, jak i starszych. Doskonale wpisuje się w nasze programy profilaktyczne, a mamy ich kilka, jak chociażby szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV dla dziewcząt, szczepionki przeciw grypie dla seniorów, czy badania wad postawy. To co Państwo proponujecie, tego jeszcze nie było! – mówi zachwycony pomysłem mobilnego gabinetu okulistycznego, prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

W większości przypadków zmętnienie soczewki dotyczy ludzi w wieku zaawansowanym, którzy nie zawsze mają opiekunów, a ich rodziny często mieszkają poza granicami Polski. Dla wielu osób, które posiadają utrudniony dostęp do lekarza również okulisty, Zaćmobus stwarza dużą szansę przebadania wzroku – przekonana jest dr Ewa Nita.

Zaćmobus, ponieważ jest mobilnym gabinetem okulistycznym, może docierać nawet do bardzo odległych miejscowości w regionie i kraju. Okazją do bezpłatnych badań będą zbliżające się Chorzowskie Dni Promocji Zdrowia, które rozpoczną się 13 października. Zapraszamy.